Samopylne i obcopylne drzewa owocowe
Obcopylne i samopylne drzewa owocowe – co to znaczy?
Problem z owocowaniem nie zawsze jest wynikiem nieprawidłowej uprawy lub pojawieniem się szkodników. Często odpowiada za to nieumiejętne zapylanie drzew owocowych, bez czego rośliny nie są w stanie zawiązać owoców. Wielu początkujących ogrodników uważa bowiem, że właściwa pielęgnacja i stworzenie optymalnych warunków stanowiskowych gwarantuje obfite plonowanie. W rezultacie okazuje się, że zasadzona czereśnia pełni jedynie funkcję dekoracji, gdyż na próżno szukać na jej gałęziach owoców. Zanim dowiesz się, jakie odmiany potrzebują zapylacza, najpierw wyjaśnijmy, o co w tym wszystkim chodzi.
· Do powstania owoców potrzebny jest pyłek kwiatowy, przeniesiony na zalążek lub słupek. U samopylnych drzew owocowych pochodzi on z tej samej rośliny, dlatego odmiany takie są samopłodne i nie potrzebują zapylacza.
· Obcopylne drzewa owocowe to takie, które potrzebują pyłku, pochodzącego z rośliny tego samego gatunku, ale innej odmiany. Jest on przenoszony na kwiaty przez owady, dlatego, aby ułatwić im to zadanie, warto zadbać bliskie sąsiedztwo rośliny zapylającej.
Jeśli chcesz w swoim ogrodzie stworzyć przydomowy sad, nie możesz się skupiać wyłącznie na wyborze niezawodnie i najszybciej owocujących drzew i krzewów owocowych. Musisz też wziąć pod uwagę obcopylność i na tej podstawie zaplanować zasadzenie obok siebie odpowiednich odmian.
Obcopylne odmiany drzew owocowych
Musisz wiedzieć, że większość drzew owocowych jest obcopylna, dlatego potrzebują towarzystwa zapylacza. Musi być on tego samego gatunku, ale innej odmiany. Ważne jest też to, że kwitnienie drzew owocowych powinno się odbywać w podobnym terminie, gdyż tylko wtedy będzie możliwe przeniesienie pyłku.
Niemalże wszystkie odmiany jabłoni są obcopylne lub częściowo obcopylne. Dotyczy to również większości gruszy i czereśni, dlatego gatunki te powinny być sadzone w grupach. Znajdziesz wśród nich obcopylne drzewa owocowe, które są uniwersalnymi zapylaczami dla większości odmian. Dla jabłoni jest to m.in. Lobo, a dla gruszy; Faworytka, Bonkrete Williamsa i Bery Hardy.
Niektóre śliwy również zaliczają się do obcopylnych drzew owocowych, należą do nich Cacańska Rana, Amers, President i Węgierka Dąbrowicka. Odmianą zapylającą, pasującą do większości odmian może zostać Renkloda Ulena, jednak wszystko zależy od terminu kwitnienia.
Samopylne odmiany drzew owocowych
Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma warunków, żeby posadzić obok siebie kilka drzew owocowych, zdecyduj się na samopylne odmiany. Mogą rosnąć samodzielnie i do wydawania plonów nie potrzebują pyłku kwiatowego innej rośliny. Samopłodne są m.in. brzoskwinie, a przykładem odstępstwa od reguły jest jabłoń Ananas. Musisz jednak pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunków stanowiskowych, gdyż uprawa tych drzew jest dość wymagająca.
W przypadku śliwy, samopylne odmiany to np. Węgierka Zwykła i Renkloda Ulena, która sama jest doskonałym zapylaczem. O zapylenie drzew owocowych nie musisz się też martwić, jeśli wybierzesz odpowiednie odmiany wiśni. To samopłodnych zaliczają się m.in. Łutówka, Groniasta z Ufehertoi, Kelleris i Wanda. Większość drzew wiśni jest samopylnych, dlatego mogą być doskonałym wyborem do małych ogrodów i dla osób początkujących.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG