Najlepsze odmiany malin do sadu i ogrodu
Chcąc wymienić najpopularniejsze owoce sezonowe, wiele osób w pierwszej kolejności pomyśli o malinach. Cena w sklepie za niewielki pojemniczek świeżych owoców często jest niewyobrażalnie wysoka, dlatego dobrym rozwiązaniem jest samodzielna uprawa malin w ogrodzie. Rośliny nie są wymagające pod względem warunków i występują w wielu rodzajach, które różnią się od siebie smakiem czy kolorem. Podpowiadamy, które odmiany malin są najlepsze!
Jak wybierać odmiany malin?
Maliny są chętnie wybierane do przydomowych ogrodów ze względu na szerokie zastosowanie owoców oraz ich właściwości prozdrowotne. Gatunek ten nie potrzebuje zapewnienia specjalnych warunków i świetnie sobie radzi w naszej strefie klimatycznej. Uprawa i pielęgnacja malin również nie należy do skomplikowanych, a dla obfitego plonowania najważniejsze jest przygotowanie dobrze nasłonecznionego stanowiska z żyzną, lekko kwaśną glebą. Jeżeli chodzi o maliny, sadzonki z odkrytym korzeniem możesz sadzić jesienią lub wczesną wiosną, natomiast rośliny w pojemnikach przez cały sezon.
Podejmując decyzję o uprawie krzewów malinowych, musisz na początku wybrać odpowiednią odmianę. Różnią się one smakiem, aromatem i kolorem owoców oraz okresem dojrzewania. W zależności od terminu zbiorów, odmiany malin dzieli się na letnie i wiosenne. Jeżeli zależy Ci, żeby przez cały sezon móc się cieszyć smakiem świeżych owoców, dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie zarówno malin wczesnych, jak i dojrzewających później.
Maliny letnie
Owocują na pędach dwuletnich, które po zakończonym plonowaniu należy usunąć przy samej ziemi. W okres kwitnienia wchodzą w okolicach maja, natomiast pierwsze owoce mogą się pojawić już pod koniec czerwca. Polecane odmiany malin letnich to np.:
· Glen Ample – rodzi dorodne, czerwone owoce o soczystym miąższu i delikatnie omszonej skórce. Dojrzałość zbiorczą osiąga na początku lipca i cechuje się wysoką plennością. Jej atutem są bezkolcowe pędy oraz duża wytrzymałość na mróz i choroby grzybowe.
· Przehyba – nowa odmiana wczesna, owocująca regularnie i obficie. Smaczne, duże i czerwone owoce nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Zbiory rozpoczynają się na przełomie czerwca i lipca i mogą trwać nawet do września.
Termin dojrzewania letnich odmian malin w dużej mierze zależy od warunków pogodowych. Krzewy warto zabezpieczać na zimę, gdyż ze względu na to, że owocują na pędach zeszłorocznych, mogą ulec zniszczeniu przez silne przymrozki.
Maliny jesienne
Owocują na pędach tegorocznych, a pierwszych plonów należy się spodziewać w połowie lata. Jesienne odmiany malin mogą zapewniać zbiory aż do pierwszych przymrozków. Należy pamiętać, aby po zakończonych sezonie wyciąć pędy, które przeszły już owocowanie. Polecane maliny jesienne to m.in.:
· Golden Queen – jest ceniona za atrakcyjne, żółte owoce, idealne do bezpośredniego jedzenia lub jako dodatek do deserów. Plony rozpoczynają się we wrześniu i są zazwyczaj obfite i regularne.
· Polana – zaczyna owocować w połowie sierpnia, rodząc czerwone, wyjątkowo smaczne i aromatyczne owoce.
Zaletą malin jesiennych jest ich mała podatność na choroby i szkodniki oraz wysoka mrozoodporność. Są też nieco łatwiejsze w uprawie niż odmiany letnie, dlatego będą dobrym wyborem dla początkujących.
Maliny – cena sadzonek
Porównując ceny sadzonek malin, a świeżych owoców w sklepie łatwo zauważyć, że uprawa krzewów jest opłacalna nie tylko w sadach towarowych, ale i prywatnych ogrodach. Maliny są doskonałym dodatkiem do deserów i jako materiał na przetwory takie jak soki, dżemy czy musy. Ponadto stanowią bogactwo wartościowych witamin, dlatego są również cenione ze względu na właściwości zdrowotne.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG